Tirsdag d. 29-05-2012 kl. 11:27
Den kraftige blæst fra nordøst væltede i nat flere store telte på Strandtangen, hvor årets Skive Festival skydes i gang i morgen. Teltstænger og duge lå hulter til bulter, men alt står klar, når det går løs, lover arrangørerne.
- Det giver en halv til en hel arbejdsdag ekstra, men med 150 mennesker i sving, ser det helt anderledes ud allerede i eftermiddag, fastslår formanden for Skive Festivalens bestyrelse, Henrik Kirketerp og musikansvarlig Knud Bjerre.
Vejrskiftet og den kraftige blæst kunne arrangørerne godt have være foruden, men det er værst for Salling Teltudlejning, der har leveret næsten alle telte til festivalen, erkender de.
- Det er blæsten, vi er mest nervøse for i de kommende dage. Heldigvis melder vejrudsigten, at vinden går over i vest, og så er det ikke noget problem, da vi ligger i læ af skoven. Det er blæst fra nordøst, der kan være generende, understreger Kirketerp og Bjerre.
- Det eneste, der kan ødelægge festivalstemningen er vedvarende regn, og det er der intet, der tyder på, konstaterer Knud Bjerre. |