Kritik af Marienlyst
Mandag d. 18-06-2012 kl. 11:54
Angående senhjerneskadede på Marienlyst:
Som pårørende til beboer på botilbudet Marienlyst er jeg dybt chokeret og frustreret over at se, hvordan tingene udarter sig, især blok b som er det eneste af de 3 nye afdelinger for senhjerneskadede, som jeg har kendskab til.
Jeg skylder måske at sige, at noget af det, jeg nu fremkommer med, er taget fra et læsebrev i Skive Folkeblad d.4. juni skrevet af en beboers hustru, men jeg kan sige, at det er også min erfaring, og jeg vil bakke det hun har skrevet 100 procent op.
Da stedet blev taget i brug, virkede det som et rigtig godt initiativ, men allerede nu efter kun 1½ år virker det som meget nedslidt, og så skal der endelig holdes indvielsesfest, men jeg synes nu nok, at disse penge kunne have været anvendt lidt bedre, f. eks. til at forbedre adgangsforholdene med ramper over de høje dørtrin som kørestolsbrugerne har svært ved at forcere. Især adgangen fra østsiden er meget svært tilgængelig, man har opsat en elevator, som ikke har virket de sidste 3 gange jeg har været på besøg, og man må så kæmpe sig op ad en stejl grusbelagt opkørsel for at komme op på siden af bygningen, og så hen til indgangen på østsiden. Det synes jeg ikke Skive Kommune kan være bekendt.
Jeg mener, det er fuldstændigt rigtigt, det Lillian Nørgård skriver om dårlig og mangelfuld rengøring og med et haveanlæg, som skulle være så godt, og det er da også godt med en fliseterrasse uden for hver blok, men med de afspæringer der er sat op mellem hver blok, samt det bløde græs der er sået, så beboerne er afskåret fra udendørs kontakt, forstår jeg ikke, hvad der skal til for.
Jeg synes, det er en underlig ide, at beboerne i de 3 nye blokke skal afskæres fra at have kontakt med hinanden, og de føler det som at være indespærret i et fængsel, og det er ikke ligefrem det, de har brug for.
Nu vil jeg så følge op på Lillian Nørgårds beretning om personalegruppens nedslidning, som i allerhøjeste grad går ud over beboerne. Hvad er årsagen? Er det igen nedskæringer, der er skyld i, at der er for få hænder, så de der ellers gør et godt stykke arbejde bliver trætte og nedslidte, og for at holde ud må tage sig en sygedag eller flere, og derfor bliver der indkaldt vikarer eller afløsere, som ikke er inde i forholdene med de forskellige beboeres pasning og behov.
Desuden findes der så mange ubehagelige forbud, såsom at beboerne ikke må besøge de andre i de andre blokke og må føle sig fuldstændig umyndiggjorte og behandlet som 5 års børn
Jeg synes, det er en rigtig dårlig behandling, man udsætter beboerne for.
Med venlig hilsen
Erik Th. Nielsen
Hvirpgade 26
7884 Fur
Medlem af handicaprådet
i Skive Kommune. |