Tirsdag d. 19-06-2012 kl. 18:00
Borgere i Skive Kommune kan få hjælp til at lære at bruge en computer, så de ikke skal føle sig fortabte, når al kommunikation med det offentlig fra 2015 kommer til at foregå via internettet.
Ældre Sagen i Skive har arrangeret seks begynderkurser, hvor gymnasieelever har hjulpet folk i gang med at bruge en computer.
Efter sommerferien bliver der flere af den slags kurser, lover formanden for Ældre Sagen, tidligere skoleinspektør Martin Bach-Vilhelmsen, Skive.
Og så vil man oprette it-cafeer på en række plejehjem, hvor der én gang om ugen vil være en person tilstede, som kan hjælpe og vejlede, hvis en borgere bliver i tvivl om, hvordan han/hun skal gøre, når vedkommende sidder ved sin computer.
- Det har været en succes med de kurser, der er blevet afviklet med gymnasieelever som undervisere. Men vi ved af erfaring, at selv om folk har overvundet deres berøringsangst overfor computeren, kan der opstå situationer, hvor der er brug for at spørge om noget, og derfor vil vi oprette it-cafeer, hvor frivillige er et par timer én gang om ugen og hjælper, siger han. |