Tirsdag d. 19-06-2012 kl. 11:10
Hun er ikke af de største – hverken i højde eller drøjde, men Sofie Dahl fra Stoholm er alligevel Danmarks bedste mangekamps-kaster. Den 14-årige atlet fra Stoholm Atletik blev søndag dansk mester i kaste-firekamp.
DM i kastemangekamp blev afviklet på Østerbro Stadion i København, og Sofie Dahl var draget af sted dagen forinden for at være i god tid og fuldstændig klar søndag morgen. Hun ville vinde titlen.
Men der var en lille, men vigtig detalje, som bragte hende fuldstændig ud af balance, da kampen skulle til at begynde. Da hun skulle til at tage sine sko på, opdagede hun til sin skræk, at hun havde fået to højre sko med i tasken. Panikken bredte sig i hende, for hun kunne umuligt få venstre foden i en højrefods sko og hun kunne heller ikke kaste uden. Heldigvis viste sig en løsning, den tidligere klubkammerat Heidi Toft Hansen havde et par ekstra kastesko med i samme størrelse som Sofie, så i sidste sekund fik Sofie sko på og kom lidt hektisk ind i kampen.
Første disciplin var hammer, og Sofie Dahl lagde ud med et kast, som placerede hende på en tredjeplads for 30,24 m. 200 point efter SAMs Veronika K. Andersen, som vandt disciplinen. Anden øvelse var kuglestød og her vandt Sofie Dahl med et stød på 10.31m, dermed halede hun ind på føringen og lå nu på en samlet anden plads.
Tredje øvelse var diskos, og også her blev hun nummer et med et kast på 30,78 m. Selv var hun ikke så tilfreds med resultatet, idet hun har kastet 36.94 m som sin PR, rykkede hun dog noget nærmere en samlet sejr i kampen om det danske mesterskab, idet hun nu lå kun 75 point efter SAM atleten.
Dermed var der stor spænding op til sidste disciplin, spydkast.
Men Sofie Dahl satte alle kræfter ind og var suveræn vinder i den afgørende kamp med et kast på 29,01 m, og vandt den med over 10 meter foran nærmeste konkurrent, hvilket gav hende den samlede føring med ca. 150 point. Sofie Dahl kunne dermed stille sig øverst på sejrskamlen og tage imod hyldest som dansk mester i kastemangekamp 2012. |