Torsdag d. 21-06-2012 kl. 21:04
Selv om Viborg Byråd har besluttet at lukke sin boring i Kvols ved Viborg i hvert fald midlertidigt, agter Skive Kommune at fortsætte med sit geotermiprojekt, hvor en prøveboring i givet fald skal finde sted i nærheden af Rødding. Men at prøveboringerne i Viborg stopper, mens projektet i Kvols skal analyseres nærmere, giver også problemer for projektet i Skive Kommune.
Boreriggen i Kvols skulle til Rødding, når boringen i Kvols var færdig med arbejdet. Men Skive Geotermi A/S, som Skive Kommune ejer, kan ikke blive klar med et projekt, inden optionen udløber om 45 dage, nu hvor Viborg Byråd har besluttet at stoppe boringen.- Vi kommer til at trykke på pauseknappen med hensyn til borerig og boreplads. Vi kan blive nødt til at gå ud i et nyt udbud, oplyser Peder Christian Kirkegaard, der er formand for Skive Geotermi A/S.
Byrådet i Viborg besluttede onsdag aften at stoppe sin boring efter vand, der skulle ligge cirka tre kilometer nede i undergrunden, efter cirka en times debat. 30 stemte for at stoppe og én imod.
Dermed er regningen sendt videre til fjernvarmekunderne i blandt andet Stoholm. Prisen bliver omkring 20.000 kroner pr. forbruger - sandsynligvis fordelt med 1000 kroner om året i 20 år.
Læs også:
Skive vil have hjælp til geotermi
Skive holder øje med Viborgs varme-mareridt |