- Vi siger ikke bare ja tak ...
Lørdag d. 30-06-2012 kl. 04:36
Mors-Thys økonomiske problemer kan give comeback til Skive fH i herrernes håndbold-Liga. SfH’erne er øverst på den såkaldte reserveholdsliste og får tilbuddet om at overtage Mors-Thys plads, hvis de skulle gå konkurs inden sæsonstarten.

Mors-Thy mangler angivligt godt 1,5 millioner kroner, og spillerne fik ikke deres juliløn udbetalt fredag.

Men hvis buddet kommer, vil Skive fH ikke hoppe op og klappe i hænderne af begejstring og sige ja tak, forsikrer formand Mogens Garder.

- Hvis vi bliver spurgt, om vi vil overtage pladsen, så vil vi tage kontakt til vores sponsorer og få en fuld afklaring på, om der er opbakning til at gøre det, siger han.

- Rent sportsligt mener jeg, vi vil stå stærkt nok, men vi har ingen intentioner om at risikere klubbens eksistens som følge af tilbuddet - så siger vi hellere nej.

Med et Ligahold hos kvinderne er SfH’erne i forvejen spændt hårdt op. Og omkostningerne ved at få endnu et Ligahold er ikke nogen, klubben kan afholde af egen kasse. Et forsigtigt gæt er, at det koster i omegnen af en kvart million kroner mere at spille Liga end 1. division på grund af for eksempel højere tilmeldingsgebyr og dommerhonorar.
Læs mere i Skive Folkeblad

Bestil abonnement her
Kommenter artiklen
Sport øvrigt:

Søg på SkiveFolkeblad.dk

Loading
Annonce:

Læs avisen online

Tid & sted

find job i samarbejde med Ofir.dk

Skive Folkeblad | Gemsevej 7-9 |7800 Skive | Tlf. 97 51 34 11
E-mail: Annonce@skivefolkeblad.dk | Redaktion@skivefolkeblad.dk | Abonnement@skivefolkeblad.dk