Minkfarmer må alligevel ikke udvide
Fredag d. 06-07-2012 kl. 18:00
I marts 2009 fik Jens Erik Kaptain lov af Skive Kommune til at udvide sin minkfarm i Sæby fra 8360 til 9999 årstæver. Nu har Natur- og Miljøklagenævnet ophævet kommunens godkendelse, og det betyder, at Jens Erik Kaptain, der allerede har udvidet besætningen, nu enten må søge igen eller tage nogle mink ud af produktionen, inden der er gået et år.

Sagens kerne er, at klagenævnet ikke er enig med kommunen i, at to minkfarme, der ligger på samme ejendomsnummer, kan behandles hver for sig. Ifølge biolog Nina Sohn Hansen, Skive Kommune, kan det løses ved at splitte grunden op i to grunde - uden at flytte et søm eller en mink - og dermed vil udvidelsen være ok.

Minkfarmejer Jens Erik Kaptain er ikke i tvivl om, hvad han mener om nævnets afgørelse.: - Det er en gang fis og humbug det her
Læs mere i Skive Folkeblad

Bestil abonnement her
Kommenter artiklen
For at kommentere artiklen skal du enten være oprettet som bruger eller kommentere ved hjælp af din profil på Facebook, Google eller Twitter.
Første gang, du kommenterer, vil du blive bedt om at verificere din e-mailadresse. Først herefter bliver din kommentar synlig.
comments powered by Disqus

Søg på SkiveFolkeblad.dk

Loading
Annonce:

Læs avisen online

Tid & sted

find job i samarbejde med Ofir.dk

Skive Folkeblad | Gemsevej 7-9 |7800 Skive | Tlf. 97 51 34 11
E-mail: Annonce@skivefolkeblad.dk | Redaktion@skivefolkeblad.dk | Abonnement@skivefolkeblad.dk