Ung skibonit tæt på alpe-katastrofen
Fredag d. 13-07-2012 kl. 16:00
19-årige Rasmus Dyhrberg Rasmussen sidder netop nu og puster ud i en hytte i Chamonix i Frankrig sammen med 11 gode kammerater.

Fra onsdag til torsdag var han og syv af vennerne på vej til toppen af Europas højeste bjerg, Mont Blanc - og alt var lutter glæde og oplevelse, indtil meldinger om en alvorlig lavineulykke begyndte at tikke ind på mobilerne.

Mens de otte unge danskere var på vej ned, var der ni personer, der på nabobjerget Mont Maudit mistede livet.

- Det var »lidt for tæt på«, vi havde måske 20 helikoptere hængende over vore hoveder, så vi kunne godt regne ud, at det var alvorligt, siger Rasmus D. Rasmussen, der aldrig tidligere har kravlet i høje bjerge.

- Men vi gjorde det - og vi er da glade for, at vi er nede og i sikkerhed. Vi skulle tænke os om, men jeg oplevede ikke, at vi var i fare, siger han.

Scanpix
Læs mere i Skive Folkeblad

Bestil abonnement her
Kommenter artiklen
For at kommentere artiklen skal du enten være oprettet som bruger eller kommentere ved hjælp af din profil på Facebook, Google eller Twitter.
Første gang, du kommenterer, vil du blive bedt om at verificere din e-mailadresse. Først herefter bliver din kommentar synlig.
comments powered by Disqus

Søg på SkiveFolkeblad.dk

Loading
Annonce:

Læs avisen online

Tid & sted

find job i samarbejde med Ofir.dk

Skive Folkeblad | Gemsevej 7-9 |7800 Skive | Tlf. 97 51 34 11
E-mail: Annonce@skivefolkeblad.dk | Redaktion@skivefolkeblad.dk | Abonnement@skivefolkeblad.dk