Onsdag d. 18-07-2012 kl. 10:34
Skive Tennisklubs turnering for unge tennisspillere kom til vejs ende tirsdag med finalekampe i tre årgange - og efterfølgende var der opbakning hele vejen rundt til at gentage tilbuddet i 2013.
- Søde unge spillere, rare forældre. Vi har haft en succes, og alle lovede at bakke op næste år, så vi kommer igen næste år - for fjerde gang, siger turneringsleder Hanina Lange, der har haft 23 spillere i aktion.
Tirsdag sluttede rækken af kampe så med to finaler - og hos U-12 spillerne vandt Frederik Skriver fra Århus 1900 over Mikkel Kruse fra Skanderborg, som i en tæt kamp blev slået med 6-4, 6-3.
Hos U-14 fyrene var det to klubkammerater fra Esbjerg, der var i finalen - og her vandt August Bloch Mønster og Nicolas Hellsten med 6-3, 6-3.
Hellsten var også tilmeldt i U-16 turneringen, hvor der var fem indskrevne spillere, der mødtes alle mod alle - og selv om han tabte i U-14, så vandt han i U-16, da han her var vinder i fire ud af fire kampe.
- Regnen generede stort set ikke tirsdag. Vi var lidt udsatte mandag, men tirsdag kørte uden problemer, slutter Hanina Lange. |