Kræmmere og krejlere nyder Virksund
Torsdag d. 19-07-2012 kl. 20:00
Selvom årets kræmmermarked i Virksund først i dag officielt er åbnet, var de første gæster allerede onsdag aften klar til at krejle sig til en god handel. Det samme var kræmmerne, der onsdag aften havde de fleste varer på plads.

Selvom der varsles regn, tror arrangørerne på et godt resultat, når markedet søndag lukker ned.

- Det gør ikke noget, der indimellem kommer byger. Bare det ikke bliver som sidste år, da det regnede hele fredagen, siger Flemming Graversen, talsmand for Virksund Borgerforening, der endnu engang står for arrangementet.
Læs mere i Skive Folkeblad

Bestil abonnement her
Kommenter artiklen
For at kommentere artiklen skal du enten være oprettet som bruger eller kommentere ved hjælp af din profil på Facebook, Google eller Twitter.
Første gang, du kommenterer, vil du blive bedt om at verificere din e-mailadresse. Først herefter bliver din kommentar synlig.
comments powered by Disqus

Søg på SkiveFolkeblad.dk

Loading
Annonce:

Læs avisen online

Tid & sted

find job i samarbejde med Ofir.dk

Skive Folkeblad | Gemsevej 7-9 |7800 Skive | Tlf. 97 51 34 11
E-mail: Annonce@skivefolkeblad.dk | Redaktion@skivefolkeblad.dk | Abonnement@skivefolkeblad.dk