Indbrudstyve retter igen blikket mod Resen
Torsdag d. 19-07-2012 kl. 11:36
Selv om en del villaejere i Resen-kvarteret i Skive har oprustet i kampen mod indbrudstyve blandt andet ved hjælp af bedre sikring, alarmer og aftaler med naboer, så har det tilsyneladende ikke skræmt de uønskede gæster væk.

Efter nogle rolige uger i området, har der inden for de seneste dage igen været kriminel aktivitet, mens mange beboere holder sommerferie.

I onsdagsavisen omtalte vi tre villaindbrud i kvarteret, og i løbet af onsdagsdøgnet indløb der yderligere fire anmeldelser om indbrud til politiet. Tre på Brombærvej og et på Petuniavej.

Indbruddene er sket inden for tidsrummet mellem lørdag eftermiddag og onsdag eftermiddag, men da et af indbruddene på Brombærvej tidligst kan være sket tirsdag klokken 18, tyder noget på, at alle fire indbrud er sket tirsdag aften eller onsdag.

Arkivfoto
Læs mere i Skive Folkeblad

Bestil abonnement her

Søg på SkiveFolkeblad.dk

Loading
Annonce:

Læs avisen online

Tid & sted

find job i samarbejde med Ofir.dk

Skive Folkeblad | Gemsevej 7-9 |7800 Skive | Tlf. 97 51 34 11
E-mail: Annonce@skivefolkeblad.dk | Redaktion@skivefolkeblad.dk | Abonnement@skivefolkeblad.dk