Fest for både unge og ældre
Lørdag d. 28-07-2012 kl. 04:40
De ankom til Sundsøre Musikfestival og campen allerede torsdag aften, de syv unge mennesker fra oplandet, som sad foran deres telte og havde godt gang i festen.

- Bonderøvsfestival passer godt til os, fastslog 17-årige Haris Vehabovic fra Roslev.

De andre nikkede og blev hurtige enige om, at der er mega hyggeligt, som den et år yngre Karina Pedersen fra Durup udtrykte det.

- Det er ikke så vildt som på Skive Festival, tilføjer hun.

- Men Sundsøre Musikfestival er ligeså meget for unge som for de ældre, og det er mere hyggen, end det er musikken, der trækker, konstaterer Christopher Magnussen, 16 år fra Jebjerg.

Mille Kyndi fra Durup tog dog hurtigt ordet og fremhævede Outlandish, Fede Finn og Funny Boys samt Poul Krebs som musik, hun gerne ville høre.

Forsamlingen var dog ikke i tvivl om, at de kom til at tilbringe det meste af tiden på campen.

- Det bliver mest om aftenen, vi er på festivalpladsen, men det er også om aftenen, de store bands spiller, påpegede Haris.

De unge kender hinanden fra skolen og fester rundt omkring, men de har også et særligt forhold til Sundsøre Musikfestival.

- Vi begyndte at komme sammen med vores forældre, og så er det hængt ved, da vi selv kunne komme af sted, fortalte de med glæde i stemmen.

- Mange af os er spredt for alle vinde. Nogle er for eksempel taget på efterskole, men så mødes vi her på festivalen igen og snakker sammen, supplerede 17-årige Pernille Munk fra Durup.

Vejret var fantastisk på festivalens første dag, men som de unge konkluderede, er der ikke noget, der hedder dårligt vejr, men kun dårlig påklædning.

- Vi priser os lykkelig for det gode vejr og håber, det holder, men vi er hardcore og forlader ikke campen før søndag klokken 12, hvor vi skal være ude, var de alle enige om.

Længere ovre i hjørnet af campen sad en anden klynge unge i højt humør.

»Camp crazy« stod der at læse på skiltet foran teltene, og det passede godt til gruppen, sagde Diana Præst fra Ramsing.

- Sundsøre Musikfestival er lidt mere fest end musik, men det var ingen fest, hvis vi ikke var her, lød det kækt.

Festivalen er også lokalområdets fest, mente de.

- Mange, som er rejst herfra, kommer hjem til festivalen, så vi møder mange gamle venner, konstaterede de samstemmende.
Læs mere i Skive Folkeblad

Bestil abonnement her
Kommenter artiklen
For at kommentere artiklen skal du enten være oprettet som bruger eller kommentere ved hjælp af din profil på Facebook, Google eller Twitter.
Første gang, du kommenterer, vil du blive bedt om at verificere din e-mailadresse. Først herefter bliver din kommentar synlig.
comments powered by Disqus

Søg på SkiveFolkeblad.dk

Loading
Annonce:

Læs avisen online

Tid & sted

find job i samarbejde med Ofir.dk

Skive Folkeblad | Gemsevej 7-9 |7800 Skive | Tlf. 97 51 34 11
E-mail: Annonce@skivefolkeblad.dk | Redaktion@skivefolkeblad.dk | Abonnement@skivefolkeblad.dk