Lille pige kastet ud af bil ved sammenstød
Fredag d. 17-08-2012 kl. 11:47
En tre-årig pige fra Salling blev torsdag eftermiddag fløjet i helikopter til Aarhus Universitetshospital efter et færdselsuheld på Ballingvej ved Hem.

Pigen var med i bilen sammen med sin 39-årige far, da denne efter kørsel ad Ballingvej i nordøstlig retning kort før klokken 17 gjorde klar til at svinge til venstre ved Ballingvej 85. Det blev overset af en bagvedkørende bilist, en 24-årig mand fra Vestsalling, som ramte den holdende bil bagfra. Derved blev pigen, som ikke var spændt fast, kastet ud af bilen, oplyser Niels Peter Olesen, som er politikommissær hos lokalpolitiet i Skive.

Vagtcentralen dirigerede både en ambulance og en lægehelikopter til ulykkesstedet, og som nævnt blev pigen overført til Aarhus. Herfra lød de første meldinger til alles lettelse, at pigen tilsyneladende var sluppet fra ulykken med mindre skrammer. Hverken hendes far eller den 24-årige kom nævneværdigt til skade, oplyser Niels Peter Olesen.
Læs mere i Skive Folkeblad

Bestil abonnement her

Søg på SkiveFolkeblad.dk

Loading
Annonce:

Læs avisen online

Tid & sted

find job i samarbejde med Ofir.dk

Skive Folkeblad | Gemsevej 7-9 |7800 Skive | Tlf. 97 51 34 11
E-mail: Annonce@skivefolkeblad.dk | Redaktion@skivefolkeblad.dk | Abonnement@skivefolkeblad.dk