Søndag d. 19-08-2012 kl. 13:09
Fredag den 31. august kommer »Sweetdeal« til Skive-egnen.
Skive Folkeblad er gået i samarbejde med Berlingske-koncernen om at bringe sweetdeal-ideen til hele Skive-egnen.
Sweetdeal handler om at give mulighed for en god handel. Borgere som tilmeldes sweetdeal.dk/skive vil hver uge få lokale tilbud med mindst 50 procents rabat. Det kan være på restaurantbesøg, forretnings-varer, wellnes, weekend-ophold og meget, meget andet.
For de lokale udbydere af tilbud er sweetdeal en enestående chance for at få masser af nye kunder, som kan få mod på nye oplevelser.
- Der bliver mindst to lokale tilbud hver uge fra den 31. august, og konceptet er blevet godt modtaget lokalt. Og jeg er også sikker på, at borgere på Skive-egnen bliver særdeles glade for at få tilbud med mindst 50 procents rabat via sweetdeal, siger annoncekonsulent på Skive Folkeblad, Peter Bak, der er avisens ansvarlige på området.
For Skive Folkeblad er det vigtigt, at sweetdeal både giver borgere kanon-tilbud og samtidig skaber ekstra omsætning og interesse for handel i lokal-området.
Sweetdeal er størst på det danske marked for denne type rabat-handel, og Skive Folkeblad er det første danske dagblad uden for Berlingske-koncernen, der nu er med i dette samarbejde. |