Politisk indflydelse

13. november 2017, 12.42

Den seneste tid, har der været debat om Skive Havn og dens udvikling. Nogle synes det er en rigtig god idé, at plastre havnen til med boliger. Andre mener, ligesom Det Konservative Folkeparti, at vi skal tage stort hensyn til erhvervslivet. Skive havn, er en industrihavn. Man kan diskutere dens størrelse. Helt sikkert er det, at den kan blive vital, for udviklingen af GreenLab. Det norske selskab, der nu skyder kr. 100. mio. i projektet, fremstiller brændstof af brugt plastikmateriale. Europas overskud af plastik, eksporteres for tiden til Kina med skibe. Men kineserne er ikke længere interesserede i at aftage. Jeg forestiller mig ikke, det vil ændre på transportmidlerne til affaldet. Skive Havn er mig bekendt, den der er tættest på Kåstrup og GreenLab. Derfor skal vi tænke os godt om, inden vi godkender byggeri af boliger på havnen. Jo flere der bor der, jo større er risikoen for klager, over erhvervslivet. I andre byer kan man se, at det som regel er beboerne der trækker det længste strå. Det er det private erhvervsliv, der skaber de værdier hele vores velfærdssamfund er afhængige af. Vi må ikke bremse erhvervslivets udvikling.

Vores synspunkt, er ved flere lejligheder offentliggjort her på siderne. Senest fredag 10/11-2017. Samme aften modtog jeg et telefonopkald, af en person der præsenterede sig, som tidligere konservativ. Han gav udtryk for uenighed i vores holdninger. Jeg vil én gang for alle slå fast, at sådan et pinligt og patetisk telefonopkald ikke påvirker den politiske proces i mit parti. Vil man have indflydelse, kan man indmelde sig i vores forening og give sin mening til kende ved Generalforsamlingerne.

Peter Neumann,

spidskandidat

for Konservative,

Brorsons Vej 5

7800 Skive