
Leder stadig efter makker: Formodet gerningsmand anholdt efter voldsomt overfald
Det 28-årige offer har ikke selv ønsket at medvirke til opklaringen af sagen
Udgivet:02. februar 2023, 08.28
Læsetid:1 minut
Foto: Martin Ballund
1 måned siden
VOLD Søndag aften blev en 28-årig mand fra Skive overfaldet og tildelt flere spark. Det skete i krydset mellem Henrik Lunds Vej og Vesterled i Skive.
Umiddelbart efter overfaldet, som blev overværet af vidner, ville den 28-årige mand ikke fortælle noget om episoden.
Og den holdning har han holdt fast i siden.
Men politiet har selv fulgt op på sagen, og efterforskningen førte frem til, at politiet tirsdag formiddag klokken 09.37 kunne anholde og sigte en 27-årig mand fra Skive for overfaldet.
- Vi kørte op til manden, der bor på Holstebrovej, og udover at sigte ham for vold, kunne vi også konstatere, at han var i besiddelse af 28 rivotril-piller, som er receptpligtig. Det er han også sigtet for, siger politiassistent Niels Bach fra lokalpolitiet i Skive.
De vidner, der så overfaldet, fortalte, at der var to gerningsmænd, og Niels Bach fortæller da også, at politiet stadig leder efter den anden formodede gerningsmand.

