Gå til hovedindhold
Sport

Henrik Pedersen smidt på porten i Oddense-Otting

26-11-2018 KL. 23:17
Empty

Henrik Pedersen er blevet sat fra bestillingen i Oddense-Otting. Arkivfoto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

  • Del på Twitter
  • Del på LinkedIn
  • Del på email

Efter en sæsonstart med otte nederlag i otte kampe har Oddense-Otting valgt at ophæve samarbejdet med cheftræneren for klubbens 1. divisionshold, Henrik Pedersen. Det oplyser de sent mandag aften i en kortfattet pressemeddelelse. Dermed er det farvel til den ellers succesfulde træner, som helt sensationelt førte håndboldkvinderne op i 1. division for første gang i klubbens historie op til denne sæson.

- Henrik Pedersen har i flere år stået i spidsen for klubbens damehold, hvilket vi har været glade for. Men det er desværre ikke gået som forventet i denne sæson. I forlængelse heraf har parterne valgt at ophæve samarbejdet med øjeblikkelig virkning, lyder det i pressemeddelelsen.

Samtidig oplyser klubben, at den tidligere Skive fH-træner Jesper Johansen overtager træneransvaret pr. dags dato.

Skive Folkeblad følger op på sagen.

Retningslinjer for debatten
  • Del på Twitter
  • Del på LinkedIn
  • Del på email

Mest læste

Avisannonce

Seneste Sport

Forsiden lige nu

Kultur

KCL-formand om Bjerres Facebook-strid: »Det gik over gevind« KCL-formand om Bjerres Facebook-strid: »Det gik over gevind«

Seneste sport

Seneste 112

Seneste ind-/udland