Gå til hovedindhold
Lokalt

Her er de nye datoer for konfirmationer i Skive og Nordfjends

24-03-2020 KL. 10:23
Empty

Foto:

  • Del på Twitter
  • Del på LinkedIn
  • Del på email

Tirsdag formiddag klokken 10 blev spændingen udløst om, hvornår konfirmationerne i kirkerne i Skive by samt i Dølby, Højslev, Lundø, Kobberup, Ørslevkloster og Dommerby nu finder sted, efter at coronakrisen har udskudt alle konfirmationer til efter pinse.

For at få hele puslespillet til at gå op, er der både tale om datoer i sidste halvdel af juni op til skolernes sommerferie og så igen i august.

For eksempel ligger konfirmationerne for eleverne fra Aakjærskolen, Skivehus Skole samt Friskolen i juni, mens eleverne på Resen Skole, Brårup Skole og Højslev Skole først skal konfirmeres i august efter sommerferien.

De nye datoer blev offentliggjort via kirkernes hjemmesider og via tilladte/sikre mails, så alle konfirmandforældre får samtidig adgang til ændringerne og har mulighed for at foretage de nødvendige ændringer i forhold til planlægning af fest med videre, har provst Betty Ahrenfeldt tidligere meldt ud på vegne af alle provstiets præster.

 

Konfirmationer i Skive by og i Nordfjends

 

Juni

Skive Kirke lørdag 13. juni kl. 9 Aakjærskolen 7.a/Mads Callesen

Skive Kirke lørdag 13. juni kl. 11 Aakjærskolen 7.b/Jesper Hornstrup

 

Skive Kirke lørdag 20. juni kl. 9 Skivehus skole 7.z/M. Thybo-M. Callesen

Skive Kirke lørdag 20. juni kl. 11 Skivehus skole 7.y/Mads Callesen

Skive Kirke søndag 21. juni kl. 9 Skivehus skole 7.x/Jesper Hornstrup

Skive Kirke søndag 21. juni kl. 11 Friskolen/Natalia Packert Andresen

Dølby Kirke søndag 21. juni kl. 10 Skivehus skole/Morten Rydal

 

August

Egeris Kirke søndag 9. august kl. 10.30 Centerklassen/Jeppe Jensen

 

Resen Kirke lørdag 15. august kl. 9 Resen skole/Helga Ørgaard

Resen Kirke lørdag 15. august kl. 11 Resen skole/Helga Ørgaard

Resen Kirke søndag 16. august kl. 9 Resen skole/Helga Ørgaard

Resen Kirke søndag 16. august kl. 11 Resen skole/Helga Ørgaard

 

Resen Kirke lørdag 22. august kl. 10 Krabbeshus/Jeppe Jensen

Resen Kirke søndag 23. august kl. 9 Resen skole/Helga Ørgaard

Resen Kirke søndag 23. august kl. 11 Resen skole/Helga Ørgaard

Egeris Kirke lørdag 22. august kl. 9 Hold 1 Egeris konf./Anita Engberg

Egeris Kirke lørdag 22. august kl. 11 Hold 2/Birgitte Kjær

Egeris Kirke søndag 23. august kl. 9 S-klassen/Birgitte Kjær

Egeris Kirke søndag 23. august kl. 11 Hold 3/Betty Ahrenfeldt

Estvad Kirke søndag 23. august kl. 10 Hold 1 Estvad-Rønbjerg/Anita Engberg

Lundø Kirke lørdag 22. august kl. 9 Bjarke Møller-Sørensen

Højslev Kirke lørdag 22. august kl. 10.45 B Møller-Sørensen - Barbara Landmark

 

Kobberup Kirke lørdag 29. august kl. 9.30 Anna-Christine Elming

Kobberup Kirke lørdag 29. august Kl. 11 Anna-Christine Elming

Ørslevkloster Kirke lørdag 29. august kl. 10 Jeppe Jensen

Dommerby Kirke lørdag 29. august kl. 9 B M-Sørensen-Landmark

Dommerby Kirke lørdag 29. august kl. 10.30 BM-Sørensen-Landmark

Resen Kirke søndag 30. august kl. 10 Birgitte Haahr

Retningslinjer for debatten
  • Del på Twitter
  • Del på LinkedIn
  • Del på email

Mest læste

Avisannonce

Seneste Lokalt

Forsiden lige nu

Seneste sport

Seneste 112

Seneste ind-/udland